Top školky | Blog
Školka je vyhledávaným hotelem dětských parazitů

Školka je vyhledávaným hotelem dětských parazitů

13. 11. 2017 | Co trápí rodiče a děti Sdílet na Facebooku

Rovnováha, kterou příroda přes všechny ústrky prosazuje, má pro lidi několik nepříjemných stránek. Jednou z nich je celý seznam cizopasníků, kteří ke svému životu nutně potřebují člověka.


Jsou značně vychytralí, neskutečně přizpůsobiví a trpělivě čekají na svou oběť. Čím bezbranější, tím lepší. A děti pro ně představují naprosto ideálního hostitele.


Školka je rájem všech parazitů. Je tam teplo, sucho a všude hojnost potravy. Takový šestihvězdičkový all inclusive.

Proč právě toto místo?

Za vším hledejte nedokonalou hygienu malých capartů a schopnost cizopasníků přežít ve formě vajíčka i několik týdnů v různých zákoutích jednotlivých místností.

Snaha si vše ošahat nebo ochutnat není jen výsadou batolat, přežívá i do období předškolního věku. Těsný kontakt dětí při hře, válení se po koberci a používání stejných hraček je živnou půdou pro přenos nejenom dospělých parazitů, ale zejména jejich vajíček.

A tak je pouze otázkou času, kdy si doma všimnete, že něco s vaším potomkem není v pořádku. Je najednou takový přepadlý, nevrlý, často se drbe a to je signál k tomu, abyste blíže prozkoumali jeho tělo.


Které nejčastější nevítané návštěvníky můžete doma objevit?

1. Vši

Veš dětská je milovníkem krve a jejím hlavním rajónem je vlasový porost na hlavě. Tam si spokojeně žije a vesele se rozmnožuje několik týdnů, než upoutá vaši pozornost. Vajíčka (zvané hnidy) lepí chytře na vlas co nejblíže k hlavě a to tak silně, že jejich odstranění bude vyžadovat manuální práci.

Zjistit, že má váš syn nebo dcera tohoto příživníka, nebude až tak těžké. Buď zaregistrujete věčný pohyb prstů na jeho hlavě nebo při vysoušení vlasů ručníkem si všimnete divné tmavé miničárky, která se při bližším zkoumání začne hýbat.


2. Blechy

Je jedno, zda je to blecha obecná, psí nebo kočičí. Všechny tři mají spadeno zvláště na děti.

Na rozdíl od vší, jejichž odhalení pár dnů trvá, o bleše víte už téhož dne. Ukrytá v záhybech oblečení čeká jen na chvilku klidu a bodne. Zanechává za sebou drobné pupínky, vystupující v místě vpichu.

A ty svědí. Škrábání je tudíž na místě a to je prvním upozorněním pro rodiče. To druhé se objeví v okamžiku večerního sprchování či koupele, protože nezvyklé hrbolky zajisté upoutají vaší pozornost.

3. Roupi

Roup dětský o krev nestojí. Miluje střevní bakterie a epitel, a proto je jeho úkolem dostat se do trávicí soustavy. Stačí spolknout pár roupích vajíček a za pár týdnů už v bříšku vašeho potomka rejdí dospělí hlísti. Po rozmnožení mají samičky jediný úkol. Naklást vajíčka tak chytře, aby se co nejdříve dostala do dalšího hostitele. Nejlépe přímo, protože ta na suchu vydrží jen 2 – 3 dny.

A tak v noci lezou ze střeva až k řitnímu otvoru, vynoří se ven a do vnějších kožních záhybů svěrače kladou tisíce vajíček.

Nedivte se, že když vašemu synovi nebo dceři rejdí roupi tam a sem, že je to nechá klidné. Noc nebude stát za nic, protože bříško pobolívá a hlavně celý zadeček neskutečně svědí. A neustává to ani přes den.

Škrábání se co chvíli na tomto neobvyklém místě těla vám určitě neujde. Jestli se k tomu přidá nervozita, ospalost a mrzutost, je nutné zasáhnout.


A jaké rady při výskytu cizopasníků u školkáčů přidat?

Nepanikařte, nestrašte, nevyčítejte a hlavně neoznačujte před dítětem za viníka jakékoliv jiné dítě nebo celkově školku!

Dítěti vysvětlete, co se děje a uklidněte ho, že situaci společně zvládnete.

Pokud nevítaný živočich přeskočí na vaše tělo, berte to sportovně a NIKDY z toho neobviňujte svého potomka!

Snažte se co nejdříve o likvidaci parazitů s co nejmenšími zdravotními riziky.

Vygruntujte celý byt a v případě potřeby to několikrát zopakujte.

Hned druhý den po objevení oznamte výskyt cizopasníka u vašeho dítěte jeho učitelce. Čím dříve se tato informace dostane do školky, tím rychlejší opatření se mohou přijmout a už v začátcích se může zabránit malé epidemii v celém oddělení.

Naopak, po oznámení pedagogů o výskytu parazitů mezi dětmi, okamžitě zbystřete pozornost a každý den své dítě zkontrolujte, zda není také napadeno.

Využijte celou situaci ke zdůraznění základních hygienických návyků u vašeho potomka a důsledně je kontrolujte.


Jasné je, že živočišní parazité tu budou s námi věčně. Je jen málo rodin, které by alespoň jednou nenavštívili. Pokud přijdou i k vám, není to známka toho, že žijete ve špíně, nebo že se o své dítě nestaráte. Je to jen důkaz toho, jak je příroda krásně variabilní. I když v tomto případě vám to zřejmě žádnou radost neudělá.


Komentáře (0)

Zatím tu nejsou žádné komentáře.

Přidat komentář

Nová hodnocení

Nejnovější hodnocení našich školek

Přihlásit se do newsletteru