Top školky | Odborné články
Negativní vliv dlouhé mateřské dovolené na dítě

Negativní vliv dlouhé mateřské dovolené na dítě

12. 8. 2024 | Sdílet na Facebooku

Podle výzkumu dosahují děti, které zůstaly čtyři roky doma s rodičem, nižšího vzdělání. Argument, že dítě by mělo zůstat co nejdéle doma s matkou, je velmi silný a často rezonuje napříč veřejností. Tento názor se opírá o tvrzení, že pro zdravý vývoj dítěte je nezbytný úzký vztah s matkou nebo jinou pečující osobou. Z debaty však často vypadává druhý rodič, s nímž by si dítě mělo rovněž pěstovat úzký vztah, i když v ČR se zapojení například tatínků do péče za posledních 10 let zvýšilo. Zároveň se až donedávna dostatečně nezkoumalo, jaké důsledky má výlučná domácí péče o předškoláky. Nové studie nyní ukazují, že delší doba strávená doma může snížit šance dětí na studium a zároveň zvýšit pravděpodobnost, že v budoucnu nebudou ani studovat, ani pracovat.


Méně často nastupují na vysoké školy a nedokončují je. V rané fázi dospělosti se tedy nevzdělávají ani nepracují," vysvětluje ekonomka Klára Kalíšková z Fakulty informatiky a statistiky na VŠE v Praze a think-tanku IDEA při CERGE-EI institutu.


Prodloužená rodičovská dovolená nejvíce postihuje děti rodičů s nižším vzděláním, přičemž situace s místy v mateřských školách se do roku 2024 dramaticky zlepšila a počet nepřijatých dětí je na minimu. Bavíme se ale o vzdělávání, ne o péči a hlídání které je v dětských skupinách, které nejsou v systému vzdělávání MŠMT, ani vzdělávat neumí, což vychází z podstaty takového zařízení, které primárně určitě správně supluje péči na bází jeslí. 


Kvalitní studie ze zahraničí nejsou k dispozici, protože mateřská do čtyř let věku dítěte není ve světě standardem. Tak dlouho s dětmi se obvykle doma ve vyspělém světě nezůstává. "Ukázalo se, že péče matek s nižším vzděláním ve věku tří až čtyř let dítěte nedokáže nahradit školku a není pro děti prospěšná," popisuje výzkumnice. Delší doba strávená doma může ovlivnit nejen šanci dětí vystudovat vysokou školu, ale také jejich budoucí výši platu. "V Česku na to zatím nemáme konkrétní data, ale zahraniční literatura to potvrzuje. Prodloužená rodičovská má totiž vliv i na to, zda děti v dospělosti vůbec pracují," dodává Kalíšková.


I starší studie zaměřená na dopady reformy rodičovského příspěvku z poloviny devadesátých let ukazuje, že dětem, které nastoupily do školky ve třech letech, se daří lépe než těm, které zůstaly o rok déle výlučně v mateřské péči.


To, že matky zůstávají s dítětem doma o rok déle, má negativní dopad i na ně samotné. Návrat na pracovní trh je pro ně často obtížnější a mohou se potýkat s nezaměstnaností. Ženy si však často nemohou vybrat a do práce se vrátit nemohou, například kvůli nedostatečným kapacitám ve školkách. "Ženy nemají vyhovující podmínky. Nejde jen o navýšení kapacit ve školkách, ale i v dětských skupinách a dalších formách péče, jako je například sousedské hlídání, které se u nás teď rozjíždí," říká ekonomka.

Podle ní je také klíčové, aby rodiče měli od státu záruku, že bude o jejich dítě postaráno. "Pro rodiče je důležité mít možnost plánovat. Nemělo by to být tak, že se v květnu dozví, jestli měli štěstí v loterii a zda jejich dítě v září nastoupí do školky, nebo ne," doplňuje Kalíšková.

Zahraniční studie ukazují, že ideální doba, kdy by se dítě mělo začít více socializovat v nějakém zařízení, je 18 měsíců. "V českém prostředí si to dokážu představit, ale byl by to radikální krok. V Německu například před 15 lety proběhla reforma, která snížila nárok na dlouhou placenou rodičovskou dovolenou a zavedla záruku místa pro děti v nějakém zařízení. Dnes je běžné, že se ženy vracejí po roce, roce a půl do práce, třeba na částečný úvazek. Nejde tedy o nereálnou situaci, ale důležité jsou spíše postupné kroky než radikální změna," uzavírá.


Zdroje:


https://idea.cerge-ei.cz/

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/dlouha-rodicovska-detem-neprospiva-ukazuje-vyzkum-173829

https://domaci.hn.cz/c1-67349960-zustavat-s-ditetem-dele-doma-je-riziko-takovi-lide-pak-dosahuji-nizsiho-vzdelani

https://marylandexcels.org/

https://maskolka.cz 



Komentáře (0)

Zatím tu nejsou žádné komentáře.

Přidat komentář

Nová hodnocení

Nejnovější hodnocení našich školek

Přihlásit se do newsletteru