Top školky | Poradna

Jak vycho(vá)vat dítě a nezbláznit se?

11. 8. 2016 | Dětská terapeutka Sdílet na Facebooku

Je toho prostě hodně! Ale jak se z toho nezbláznit a uchopit vše tak, aby to bylo v souladu s dítětem a jeho zdravým rozvojem?

V centru pozornosti všech rodičů je samozřejmě blahý vývoj osobnosti dítěte. Neméně důležité jsou jeho pocity, prožívání, vnitřní motivace, hodnotová orientace a tvořivost. Z celého balíčku zejména vyplývá, že velmi důležitou částí pro zdravý vývoj dítěte je rozvoj mnohdy opomíjené EMOČNÍ INTELIGENCE, která je drahokamem jak v životě dětí, tak dospělých.

  • ROZVÍJEJTE A PEČUJTE O EMOČNÍ INTELIGENCI DÍTĚTE

Chcete, aby vaše dítě bylo samo v sobě silné? Aby se mu dařilo a neprožívalo situace, které ho srazí na kolena? Naučte tedy dítě vyznat se samo v sobě, buďte mu příkladem, prožívejte a dovolte dítěti prožívat emoce, naučte ho bez zábran komunikovat, motivujte vaše dítě k různým činnostem a změnám, dovolte mu poznávat a prožívat nové a nové situace.

  • BUĎTE PRO DÍTĚ PRŮVODCEM, NE VŠEVĚDOUCÍM RODIČEM

Nediktujte stále dítěti, co má a nemá dělat, nenuťte ho do činností, u kterých se vzteká a je ve stresu. Staňte se průvodcem, otevírejte dítěti pomyslné dveře poznání a dovolte dítěti, ať si vybere, kam chce vstoupit a kde chce poznávat a učit se nové. Zde pak mohou vznikat pravidla a hranice, které si společně vytvoříte.

  • NEPOROVNÁVEJTE A NEVYTVÁŘEJTE SI Z DÍTĚTE ROBOTA

Anička, Pepík, Natálka a jiné děti jsou ve vašich očích lepší? Stále vašemu dítěti opakujete, že by si mělo brát příklad? Že by mělo chodit do výtvarky, hudebky a jiných kroužků, protože je to krásné a ten fotbal, co tak miluje, je k ničemu? Neberte si cizí děti do úst, neporovnávejte a už vůbec ne v oblasti známek ve škole. Dítěti v tomto případě přímo likvidujete sebevědomí a veškerý jeho zdravý rozvoj. Z dítěte se stává hromádka neštěstí a nízké sebevědomí mu pěkně zatopí i v dospělosti.

  • JSTE PRO DÍTĚ ZRCADLEM, JEDNEJTE TEDY TAK, JAK POŽADUJETE PO DÍTĚTI

Kážete, kážete, kážete a ono to nefunguje? Dítě si dělá věci po svém? Pozor, jen vás zrcadlí, podívejte se hlouběji do sebe a najdete tam odpovědi. Že to není pravda? Je možné, že něco říkáte, ale uvnitř vás může být během toho strach, nejistota, nedůvěra, pochybnost o tom, co říkáte. A je to tu. Dítě vám jen rozkryje váš vnitřní stav, váš nesoulad.

  •  ŽIJTE PŘÍBĚH VAŠÍ RODINY, NE PŘÍBĚH SOUSEDŮ

Neustále srovnáváte, aplikujete výchovné metody, co fungují kamarádkám a sousedům okolo, ale vaše dítě nic? Opět se chová podle vás nevhodně? Pozor, nedívejte se do oken sousedních domů, jste rodiče a vychováváte tak, jak nejlépe umíte. Pokud vám cokoli funguje, nesnažte se to měnit jen z toho důvodu, že to trendy a výzkumy doporučují. Měňte to, v čem vám není dobře, co nefunguje. Ale vše šijte „na míru“ vaší rodině. Vzděláváte se, čtete knihy? V pořádku. Aplikujte ovšem jen věci, které jsou v souladu s vaší rodinou, vnímejte, zda nepřichází křeč a násilí, to pak bude efekt nulový a vaše nervy slabé.

  • STÁLE NA SOBĚ JAKO OSOBNOSTI PRACUJTE, DOVOLTE TO I DĚTEM, NEDEJTE JEN NA VÝKON!

Vnitřně srovnaní rodiče = vnitřně srovnané děti, hysterická máma = hysterické dítě, emoce projevující rodič = emoce projevující dítě! Dovolte i dětem růst v oblasti emoční inteligence. Posílejte děti na workshopy, kde se mohou rozvíjet a průvodcem je jim terapeut. Najdou tam cenné prožitky a techniky pro rozvoj zdravé osobnosti a jako rodiče můžete být velmi překvapeni, jak si dítě umí i samo poradit a je celkově v sobě silnější.

Milí rodiče, chtěli byste něco na své výchově změnit? Je to na vás rodiče moc, nevíte, co s tím a jak tedy k dítěti přistupovat? Navštivte jeden z workshopů určených pro rodiče, najděte si zde pro sebe další možné varianty k výchově vašeho dítka. Pokud máte otázky, neváhejte mi napsat na níže uvedené kontakty:

Mgr. Lucie Mucalová
Dětská/rodinná terapeutka
CLOUD 9 INSTITUTE Brno
E-mail: L.Mucalova@seznam.cz
Tel.: +420 732 448 449

Komentáře (0)

Zatím tu nejsou žádné komentáře.

Přidat komentář

Nová hodnocení

Nejnovější hodnocení našich školek

Přihlásit se do newsletteru