Top školky | Poradna

Výměna učitelů, komunikace školy, aplikace pro školky

29. 8. 2023 | Pedagog Sdílet na Facebooku
Dobrý den, ráda bych se zeptala na několik otázek. Prvně mě zajímá, jak je to s výměnou učitelů ve školce. Nastala u nás situace, kdy syn nastoupil do dalšího ročníku školky a s rodiči jsme zjistili, že se vyměnili třídy i učitelé. Paní ředitelka ještě proházela dvojice učitelů. V minulých letech to tak nebylo. A teď z mého osobního velmi zaujatého hlediska: jde mi o to, že můj syn špatně snáší změny a trvá velmi dlouho než si zvykne. Proto se snažím velmi dlouho dopředu ho na změny připravovat a vysvětlovat. Nové situace si kreslíme, povídáme si o nich atd... Další důvod je, že mi jedna z nových učitelek není sympatická. Nikdy se neusměje a děti jen okřikuje nebo úkoluje. Chápu, že to je můj pohled a děti potřebují i výchovnější styl, ale jde to i asertivnějším chováním než jen pouštěním hrůzy, si myslím. Vadí mi také, že nás o tom paní ředitelka neinformovala dopředu. Ve školce neprobíhá žádná komunikace mezi rodiči a školkou. Pouze nám učitelé předají mezi dveřmi dítě a my se jich vyptáváme, co se dělo, jestli spalo, jestli zlobilo atd. Musím tam mezi dveřmi stát tak dlouho, dokud někdo z učitelů nepřijde, protože už mu to přijde hloupé, že tam stojím a požaduji informace. Cíl naší školky je omezit pobyt rodičů ve školce a co nejdříve je ze školky dostat, bez otázek, stížností či jiné komunikace. Od svého okolí vím, že to v jiných městech funguje lépe. Dokonce si rodiče mohou chvilku hrát s dětmi ve školce hru, kterou jim děti s učitelkami připravili. Další, co mi vadí, že není žádný jednotný systém komunikace s rodiči, sdílení informací či fotek ze školky. Vše se dozvídáme formou nástěnky, sdílení fotek je přes fb atd... Děkuju moc za Vaše stránky a budu se těšit na odpověď. Hezký den Novotná
Dobrý den, děkuji Vám za Váš dotaz a zkusím na něj odpovědět dle svého osobního přesvědčení.  

V dnešní rychlé době, je velmi složité pro všechny ředitelky a ředitele mateřských škol, udržet dlouhodobě stále stejné zaměstnance. 
I učitelé se vezou na aktuální vlně - stále něco zkoušet a hledat něco nového. Jen méně z nich si uvědomuje, jak je v této práci důležitá kontinuita a stálost. 

Pokud do pedagogického týmu přijmete dva nové lidi, je výměna jednoho, ze stávajících zkušených, do třídy s novým člověkem určitě správnou volbou, i když Vám se toto řešení může zdát nelogické. Je nadmíru důležité, aby tým učitelů, co nejdříve pochopil vizi ředitele a školy, aby pod vedením zkušeného pedagoga nedošlo k jakýmkoliv pochybením a podobně. Obdobná výměna čeká dítě ve škole jistě ještě několikrát, v životě pak přijdou změny zásadnější. I na to je potřeba si zvyknout. Je skvělé, že si nové situace kreslíte a povídáte si o nich... Můžeme jen doufat, že to samé se děje i ve školce, že je tato výměna pedagogů zohledněna v krátkodobém plánu učitelů, a že s dětmi tuto situaci probírají. Je jistě snahou všech pedagogů, aby si k nim dítě vybudovalo důvěru co nejdříve. Ohledně oznámení výměny pedagogů předem, záleží na konkrétní situaci, ve které se vedení školy ocitlo a to bych nerad jakkoliv paušalizoval. 

Pokud se Vám přístup učitelky nezdá, určitě informujte ředitele školy co nejdříve. Možná je to jen Váš pocit, možná Vás bude víc. Nenechával bych to ale zbytečně v prodlení. Třeba se vše usadí a budete spokojena, to ale neznamená, že nynější pocit není vhodné předat. 

Pro komunikaci mezi rodičem a školou, předávání fotografií, nástěnku i omlouvání absence Vám mohu doporučit aplikaci MáŠkolka www.maskolka.cz
Stojí pár stovek měsíčně a využívají jí školky po celé republice. Jak státní tak soukromé. Škola navíc získá nástroj pro exporty, docházku zaměstnanců, třídní knihy atd.
Do aplikace dáváme informace o denních aktivitách dítěte, fotky, básničky, portofila s vývojem dítěte, informace pro rodiče, je to i taková reklama naší práce směrem k rodičům.
Předejte ředitelce informaci o aplikaci, u nás trvalo nasazení tři dny a do měsíce s ní uměly všechny kolegyně bez ohledu na zkušenosti s počítačem nebo mobilním telefonem.

Mgr. Václav Hampl, provozní ředitel sítě mateřských škol ProFamily

         

Komentáře (0)

Zatím tu nejsou žádné komentáře.

Přidat komentář

Nová hodnocení

Nejnovější hodnocení našich školek

Přihlásit se do newsletteru