Sportujeme od malička
LÁSKU K POHYBU POZNÁME UŽ VE ŠKOLCE
Děti projevují tendence k určitému pohybu již velmi brzy. Některé dítě například miluje vodu od prvního kontaktu s ní, jiné má z vody obavu. Pozorujeme-li děti ve školce při hře, některé děti mají rády hry kontaktní, kdy do sebe narážejí nebo bojují o nějaký předmět, jiné se tomu vyhýbají a hrají si raději samy. Tyto tendence je dobré vypozorovat, jelikož mohou být vodítkem při výběru sportovní aktivity. Není zrovna moudré, zapsat své dítě například na hokej, když se v dětských hrách projevuje spíše zakřiknutě a bázlivě. Buďme tedy dětem dobrým pozorovatelem a pomozme jim vybrat sport, který se je bude opravdu bavit.
JAKÝ SPORT VYBRAT?
Děti k rozvíjení základních pohybových schopností nepotřebují v začátcích žádnou organizovanou aktivitu. Ve věku do 6 let by měl hrát největší roli přirozený vývoj a zdravý životní styl. Důležitější než docházení na nějaký sportovní kroužek je, aby se naše děti pravidelně zabývaly vůbec nějakým pohybem, jako jízdou na kole, fotbálkem, basketem nebo plaváním, nejlépe společně s námi nebo kamarády.
Od 2 do 3 let
U dětí předškolního věku je základem spontánnost a přirozenost pohybu. Děti začínají zvládat mnoho základních pohybů, ale jsou ještě příliš malé na organizované sporty. Ideální proto jsou:
- běhání a chození
- jízda na kole, koloběžce, odrážedle
- houpání na houpačce, lezení po průlézkách
- hry ve vodě, hry na brouzdališti
- odborně vedená cvičení pro děti tohoto věku
Od 3 do 6 let
Pohybové schopnosti dětí se zlepšují, nedokáží se však soustředit ještě dostatečně dlouho na to, aby vydrželi cvičit např. hodinu pod vedením lektora. Zvolte proto:
- tanečky
- běh (hry na „babu“, aj.)
- skákání přes švihadlo, skákání na trampolíně
- házení, chytání míče, trefování terčů
- jízda na tříkolce, na kole s opěrnými kolečky a postupně bez nich
Od 7 do 10 let
Ve věku okolo 6-ti let se všechny pohybové schopnosti dětí zdokonalují natolik, že jsou schopny zahájit přípravu na některý z kolektivních či individuálních sportů, jako např.:
- gymnastika
- plavání
- krasobruslení
- fotbal, florbal
- lední hokej
- tenis, aj.
10 let a více
V tomto věku se formuje vztah dítěte ke sportu. Pokud v tomto období dítě u sportu setrvá, pravděpodobně k němu bude mít celý život kladný vztah. Vybírat můžete např. z těchto sportů:
- gymnastika, atletika
- volejbal, basketbal
- veslování,
- jízda na kole
- posilování, fitness (jen pod dohledem po 12. roku dítěte)
ROLE RODIČŮ
Rodiče by se měli snažit vnímat sport pozitivně, jít dětem příkladem, a v jejich snaze je dostatečně povzbuzovat. Místo skvělých výsledků bychom měli ocenit spíše snahu a úsilí zlepšovat se. Vyhrávat mohou jen někteří, snahu a radost z pohybu ale mohou mít všichni. Bylo prokázáno, že u sportu většinou vydrží déle děti těch rodičů, kteří se zajímají o to, jak jejich potomek trénuje, a pokud jim to čas dovolí, zúčastňují se zápasů či závodů svých dětí.
KDYŽ DÍTĚ DÁL SPORTOVAT NECHCE
V takovém případě bychom se měli snažit přijít na to, proč tomu tak je. Někdy to může být jen důsledek únavy, přetrénování či zklamání z dílčích neúspěchu. Jindy mohou být příčiny v rovině osobních vztahů, konfliktů s trenérem či nedorozumění se spoluhráči. Přetrvává-li nechuť dítěte k danému sportu dlouhodobě, nemá smysl do sportu dítě nudit. Měli bychom se raději pokusit nalézt jinou aktivitu nebo stejnou, ale v jiném místě, nikoliv zanevřít na sport a pohyb jako takový.
TIPY RODIČŮM
Pokud přihlásíte své dítě do sportovního klubu nebo jiné organizované činnosti, ujistěte se, že to dítě opravdu chce a nedělá to jen, aby Vám udělalo radost. Pak by ho sport určitě netěšil. Také své děti nepřepínejte. Rodiče často v dobré vůli přihlásí děti na mnoho mimoškolních kroužků a sportovních aktivit, aby se dítě nenudilo a mělo mnoho zájmů, kamarádů, atd. Den se pak stává pro všechny stresujícím závodem z jednoho místa na druhé, a dítě by si přitom třeba nejraději hrálo se sourozencem na zahradě. Platí proto ono známé, že méně může být někdy více.
Martina Šebestová, autorka webu
Inspirace: Sportvital.cz
Komentáře (0)
Zatím tu nejsou žádné komentáře.