Péče o dvouleté dítě při nástupu maminky do zaměstnání
V poskytované mateřské, resp. rodičovské dovolené je náš stát štědrý. Maminka má možnost zůstat doma s dítětem do věku tří (dokonce i čtyř) let. Pak má dítě zajištěno místo v mateřské škole a maminka může nastoupit do zaměstnání.
Jaké jsou ale možnosti hlídání dítěte, které ještě nemá tři roky a maminka chce, případně musí, do zaměstnání nastoupit?
V první řadě se maminka, která potřebuje přenechat péči o své dítě na někom jiném, musí vypořádat se svým okolím. Spousta lidí to uvidí tak, že se maminka nechce starat, chce mít klid, opouští své dítě ve věku, kdy ji potřebuje atd. To, že dřív bývaly jesle, kam chodili i děti mnohem mladší než dvouleté nebo že ve světě předávají maminky do péče někoho jiného i několika-měsíční miminka, není argument. Ale ať už se na vás okolí dívá jakkoli, je to jen vaše rozhodnutí.
Vraťme se k mamince, která je rozhodnuta jít do práce ať už z finančního či osobního důvodu.
Práci má. Vyvstává otázka, co s tím malým drobkem? Kdo se jí může o tak malé dítě, které nevezmou do státní MŠ, postarat?
Tři možnosti hlídání
Jednou z možností jsou rodiče, tedy prarodiče dítěte
. Ovšem musí bydlet v blízkosti, mít pro dítě zázemí, příp. dojíždět k němu, ale hlavně musí být v důchodu, což je v dnešní době málokdo.
Některé výhody a nevýhody tohoto typu hlídání
+ finanční nenáročnost - jiné (zastaralé) názory na výchovu
+ prarodiče nejsou pro dítě cizí - vymýšlení programu pro dítě
+ mohou hlídat i když je dítě nemocné
Další možností hlídání malého dítěte jsou soukromé školky.
Ty už dnes najdeme ve spoustě měst. Hlavním problémem zde bude finanční náročnost. Levnější soukromé školky po vás budou chtít cca 6.000,- za měsíc plné docházky. Ve velkých městech a ve školkách se speciálním programem ale tato cena šplhá k deseti tisícům. I přesto, že ceny jsou vysoké, tato zařízení jsou naplněna.
Některé výhody a nevýhody tohoto typu hlídání
+ dítě se dostane do kolektivu, buduje sociální vazby - finančně nákladné
+ každodenní program s pobytem venku - při nemoci musí dítě zůstat doma
- více tet, na které je potřeba si zvyknout a poslouchat
Třetí možností jsou chůvy, tedy mít jednu paní na hlídání.
V tyto lidi však musíte mít důvěru, přece jenom si k sobě domů pozvete někoho cizího. Cenově patří chůvy k ještě dražší možnosti, než soukromé školky. Tam vás vyjde při plné každodenní docházce jedna hodina hlídání cca na 40,- až 60,-. Chůva však za tuto cenu hlídat nebude. Tady jsou hodinové sazby daleko vyšší a začínají přibližně na stokoruně za hodinu hlídání. Zde je třeba důkladného zvážení, není-li výhodnější zůstat s dítětem doma do tří let a využívat chůvu jen na nárazové hlídání.
Některé výhody a nevýhody tohoto typu hlídání
+ dítě hlídá stále jedna osoba - neznámá osoba, dítě ji musí poznat
+ dítě zůstává ve známém (domácím) prostředí - finančně velmi nákladné
+ individuální přístup
Není nad čas strávený s vlastními dětmi, především v nízkém věku. Někdy však jiná možnost, než přenechat péči o ně na někom jiném, není. Museli jste i vy řešit tuto situaci?
Komentáře (0)
Zatím tu nejsou žádné komentáře.