Cukr a děti
Sladkou chuť si děti oblíbily již jako kojenci. Mateřské mléko obsahuje významné množství cukru a kojenci získávají na sladkou chuť návyk již při kojení.
Postupně s přibývajícím věkem dětí, maminky budují často v dětech návyk na cukrovinky jako motivaci nebo odměnu.
Prarodiče svým vnoučkům dávají nadmíru sladkostí, které nejsou vůbec třeba. Tak se cukr ve spotřebě dostává do popředí a důsledkem je vzrůstající nadváha, obezita dětí, kazivost zubů, aj. civilizační choroby. Ale abychom nezmiňovali jen prarodiče, i mnoho rodičů dává svým dětem mlsat sladkosti a různé bonbóny už v kočárku, aby dítko zabavili. Výsledkem pak bývá hyperaktivní dítě, které může projevovat i agresivitu či různé záchvaty vzteku, jelikož jeho tělíčko si s takovou přemírou sladkého neumí poradit. A aby jej rodiče zabavili, zase mu dají sladkost. A tak pořád dokolečka.
Není třeba sladkostí na bázi bílého cukru nebo glukózo-fruktózového sirupu zcela vymýtit z běžného stravování našich dětí, je však důležité významnou část nahradit ovocem a u starších dětí i ořechy.
Sladidlo sacharóza nebo jinak cukr se vyskytuje ve všech zelených rostlinách. Je to bezbarvá, krystalická, dobře rozpustná látka, jejímž zahříváním vzniká karamel. Sacharóza funguje jako zdroj energie a má svou nezastupitelnou roli v rámci komplexní stravy.
A teď trochu čísel. Víme, že 1 g sacharózy v sobě osahuje 17 kJ energie. Víme, že 1 kostka cukru (5 g) prezentuje 85 kJ.
Víme také, že 1 středně velké jablko v sobě váže cca 15 g cukrů a 1 tatranka (cukrovinka) o hmotnosti 35 g obsahuje 19 g cukrů.
Statistika v České republice uvádí, že průměrná spotřeba, včetně dětí, je 94,7 g cukru na den
Přitom polovina z uvedené hodnoty by nám měla bohatě stačit.
Nejedná se tedy jen o problém dětí, ale jaký návyk mají rodiče, ten přenášejí na své dítko. Mějme tedy na paměti, že základem prevence zdraví je pestrá strava, dostatečný pitný režim a pohyb na čerstvém vzduchu. Pokud chtějí naše děti více „mlsat“, je důležité navýšit jejich pohybovou aktivitu, aby získanou energii využili efektivně pro svůj rozvoj.
Také je vhodné dětem nedávat slazené sodovky, přičemž i ty, které se tváří, že nejsou sladké, mnohdy dle popisu složení na etiketě nejsou nic víc než slazená voda s umělými ochucovadly.
Jak to tak bývá, na internetu naleznete celou řadu protichůdných názorů. Ale poslední roky se tato oblast neustále zlepšuje a zcela jistě naleznete celou řadu zdravých receptů pro děti. Stačí tomu jen věnovat čas :-)
Autor článku: Ivana Kabelková
Co Vy? Jak je to u Vás doma s cukrem? Používáte bílý cukr standardně? Či jsou u Vás dovolené jen alternativy sladkého, slazení datlemi, rozinkami a medem? A snažíte se chránit malé drobečky před konzumací průmyslově zpracovávaných sladkostí?
Komentáře (0)
Zatím tu nejsou žádné komentáře.