Top školky | Poradna

Nástup do školky

25. 1. 2017 | Pedagog Sdílet na Facebooku
Dobrý den, mám čtyřletého syna, který nechodí do školky. Jsem z druhým synem na mateřské dovolené. Chtěla jsem se zeptat, zda musím dát syna do skolky již ten rok co mu bude pět, když nevím jestli nastoupí do skoly na necelých šesti nebo až na necelých sedmi. A jestli by pak byl problém při nástupu do školy, když by mohl jít dřív a nebyl ve školce. Doufám, že jsem svůj dotaz napsala trochu srozumitelně a předem děkuji za odpověď

Vážená paní Adélo,


Děkuji za Váš dotaz. Moje odpověď bude dnes obsáhlejší, neboť dotazů k nově uzákoněnému povinnému předškolnímu vzdělávání dostávám mnoho.

 

Povinné předškolní vzdělávání je zákonem stanoveno od počátku školního roku, který následuje po dni, kdy dítě dosáhne pátého roku věku, až do zahájení povinné školní docházky do základní školy. Jinak řečeno : povinností dítěte je absolvovat předškolní vzdělávání poslední školní rok před nástupem do základní školy. V případě odložení školní docházky povinnost pokračuje. 

 

Neznám přesný věk vašeho synka, ale pro ilustraci uvedu dva příklady :

1) Pokud bude dítěti 5 let např.v říjnu 2017, vztahuje se na něj povinnost předškolního vzdělávání až od září 2018.

2) Pokud dítě dosáhne věku 5ti let např.v srpnu 2017, vztahuje se na něj povinnost předškolního vzdělávání již od září 2017.

 

Jestli-že nepřihlásí zákonný zástupce dítě k povinnému předškolnímu vzdělávání, dopustí se přestupku podle §182a školského zákona. 

Zákonný zástupce je tedy povinen zajistit povinné předškolní vzdělávání formou pravidelné denní docházky v pracovních dnech. Rozsah povinného předškolního vzdělávání je stanoven na 4 hodiny denně. Povinnost předškolního vzdělávání není dána ve dnech, které připadají na období školních prázdnin.

 

I když uvažujete o nástupu syna do základní školy před dovršením věku 6ti let, určitě jej  k povinnému předškolnímu vzdělávání přihlašte dle zákona.  V případě, že splní všechny náležitosti školní zralosti a dostane písemnou formou výjimku - rozhodnutí o nástupu  do základní školy, z mateřské školy jej pak můžete z tohoto důvodu vždycky odhlásit. Problém by vznikl v opačném případě.

 

V březnu se ještě k otázce dřívějšího nástupu dítěte do základní školy vrátím a případně Vám tuto problematiku upřesním, neboť budu absolvovat další školení ohledně novelizace školského zákona.

 

Přeji hezký den,


Eva Pavlicová

Komentáře (0)

Zatím tu nejsou žádné komentáře.

Přidat komentář

Nová hodnocení

Nejnovější hodnocení našich školek

Přihlásit se do newsletteru