Top školky | Poradna

Vzteklý a agresivní syn

22. 3. 2022 | Dětská terapeutka Sdílet na Facebooku
Dobrý den, náš syn 3roky, má často záchvaty vzteku s agresivitou. Doma je celkem zvládáme. Problém nastává ve školce. Vzteká se několikrát denně, tluče hlavou, sedá si na zem (venku), křičí… reaguje tak vždy když není po jeho, něco chce a nemůže to dostat apod. V tomto stavu nesnese dotyk, mluvení kohokoliv, jediná osoba jsem já jako matka. Na pokusy o ukonějšení reaguje plácnutím, pokud člověk nepoletí reaguje agresivněji.Nyní to došlo tak daleko, že pokousal chůvu. Doma má dostatek prostoru, aby emoce zvládl, ve školce bohužel nejde, aby měl 10minut na to aby se uklidnil, protože učitelka má určitý program, který syn narušuje. Budeme mít schůzku s učitelkami a budu to řešit i s dětskou lékařkou. Než to ale bude jsem bezradná co se synem… prosím o radu. Děkuji J.
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz. Agresivní chování je součástí naší lidské přirozenosti. Fyzická agrese je běžná a odpovídající vývoji dítěte pouze v omezené míře a v daném věku. Avšak stejně tak jako u dospělých, i u dětí je nepřiměřená agrese nebo násilné chování závažný problém. Jednak mohou druhému opravdu ublížit, jednak může vlastní agrese být volání o pomoc nebo varovný signál, že je něco opravdu špatně a dítě potřebuje pomoc. 

Tou pomocí pak jistě bude návštěva odborníka. Chápu, že i pro Vás je tato situace nepříjemná a může být náročnější si přiznat, pokud dítě takovou pomoc potřebuje. Ale přiznat si to a pomoc vyhledat někdy opravdu musí; neudělat to je v některých situacích samo o sobě formou nedbalosti a násilí. Takto z dotazu si opravdu nemohu dovolit situaci hodnotit a bylo by lepší, kdyby se na dítě zaměřil ve školce speciální pedagog. Případně pokud si v níže uvedených bodech chování dítěte najdete, je možné doporučit i pracoviště pedagogicko-psychlogické poradny, určitě Vám rádi pomohou a poradí: 

Pokud dítě neprojevuje lítost a empatii, pokud někomu ublíží nebo pokud někdo jiný trpí. 
Opakované nepřiměřené násilí a emoční výbuchy, které přicházejí zdánlivě nesmyslně a bez záminky.
Vývojově nevhodné a regresivní chování, například pokud má dítě záchvaty vzteku a pláče bez známé příčiny.

Agresivní chování může být způsobeno i aktuálně prožívanou bezmocí dítěte, které již neumí jinak reagovat a cítí se být "zahnáno do kouta".  Určitě tedy v první chvíli bude nejlepší se obrátit na školku a řešit přímo s pedagogy.

Lucie Scheafer

Komentáře (0)

Zatím tu nejsou žádné komentáře.

Přidat komentář

Nová hodnocení

Nejnovější hodnocení našich školek

Přihlásit se do newsletteru